Ankündigung

Einklappen
Keine Ankündigung bisher.

Gri Pasaport (Hizmet Pasaportu) Başvurusu ve Gerekli Evraklar

Einklappen
X
Einklappen
 •  

 • Gri Pasaport (Hizmet Pasaportu) Başvurusu ve Gerekli Evraklar

  Grİ Pasaport (Hizmet Pasaportu) Başvurusu ve Gerekli EvraklarGri pasaport çıkartmak için bilmeniz gereken her şeyi aşağıda anlattık. Nasıl başvurulur, nelere dikkat edilmeli, gerekli evraklar nelerdir, hepsini adım adım anlattık. Sorularınızı yorumlara yazarak bize iletebilirsiniz.

  1. Gri Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Evrakları Hazırlayın


  Gri (Hususi) Pasaport çıkarmak için gereken belgeler aşağıdaki gibi:

  1. Hizmet Pasaportu talep formu
  Gri Pasaport Talep Formuna buradan ulaşabilirsiniz.
  Bu formu kurumunuzdaki yetkili kişinin bilgisayar üzerinden doldurması ve onaylaması gerekiyor. Islak imzalı ve damgalı olması şart. Üzerinde yazan tarihten sonraki 60 gün boyunca geçerliliği devam eder. Süreyi aşarsanız yeniden yaptırmanız gerekir. Devletin zorunlu tuttuğu bir husus da, bu iki sayfalık formun önlü arkalı olarak tek sayfaya basılması.
  2. Nüfus Cüzdanı aslı (fotokopisini de bulundurmakta yarar var)
  Ayrıca mutlaka üzerinde T.C. numaranız olmalı.
  3. Varsa daha önceden alınmış pasaportlarınızın aslı,
  4. 2 adet biometrik fotoğraf,
  Bütün fotoğrafçılar biometrik fotoğraf çekebiliyor. Belli standartları var, mesela gülümsememeniz, düz beyaz fonda olmanız gerekiyor gibi gibi. Sizin bunları bilmeniz gerekmiyor. Hepsine fotoğrafçılar hakimler, sizi yönlendireceklerdir.
  5. Defter bedeli dekontu
  Aşağıda dikkat edilecek hususları anlattık.

  Eğer çocuklar ya da bakımınıza muhtaç engelli bireyler için de pasaport çıkartılacaksa;


  6. Reşit olmayan veya engelli vatandaşların kanuni temsilcilerinden muvafakatname
  Noterlerde ya da İl Nüfus Müdürlükleri'ndeki pasaport bürolarında düzenletebilirsiniz.
  Ebeveynler evliyse ikisinin de muvafakat namesi gerekiyor.
  Eğer boşanmışlarsa, sadece velayet sahibininki gerekiyor. Başvurusu dosyasına da mahkemenin verdiği velayet kararını eklemelisiniz.

  Not: Ebeveynlerden herhangi biri cezaevindeyse o kişinin muvafakat namesi gerekmiyor. Fakat kişinin cezaevinde olduğuna dair cezaevi yönetiminden belge alınması gerekiyor.

  7. Öğrenim gören çocuklar için öğrenim belgesinin aslı
  E-devletten alınan ya da okuldan alınan öğrenci belgesi.

  8. Bedensel, zihinsel veya ruhsal engellerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda bulunan çocuklar için resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu. Ayrıca mahkemelerce verilen vasi kararının aslını da dosyaya eklemelisiniz.

  2. Gri Pasaport Ücretlerini Ödeyin


  Gri pasaport harç ödemez, ama yapmasın gereken bir ödeme vardır:
  “Harç bedeli”, pasaportun geçerlilik süresine göre miktarı değişen ve sadece bordo pasaport çıkartmak isteyenlerin ödemekle mükellef olduğu bir tutardır. Gri pasaport için harç ödemesi yapmanıza gerek yoktur. Gri pasaportluların tek ödemesi gereken 2022 yılı için defter bedeli olan 225 TL‘dir.

  Eskiden parayı anlaşmalı bankalara yatırıyordunuz ve işlem için nüfus kağıdınızın mutlaka yanınızda olması gerekiyordu çünkü dekont TC numaranıza kesiliyordu. Bu dekontu da başvuru dosyanıza eklemeniz gerekiyordu. Şimdi ise defter parası online olarak Vergi Dairesi’nden yatırılabiliyor: https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main.jsp

  3. İl Nüfus Müdürlüğünden Randevu Alın


  epasaport.gov.tr adresinden, seçtiğiniz İl Nüfus Müdürlüğü’nün takvimini görüp size uygun olan bir zamana randevu alabilirsiniz. Gri pasaport başvurusu sadece İl Nüfus Müdürlüklerinden yapılabiliyor. Ama illa ikamet ettiğiniz şehir olması gerekmiyor. Bununla birlikte size kolay bir yer olmasını öneririz çünkü pasaport basılıp kargoya verildiğinde sizi evde bulamazlarsa 3 gün içinde başvuruyu yaptığınız İl Nüfus Müdürlüğü’ne geri yollanıyor.

  Burada enteresan bir durum var. İl Nüfus Müdürlüğü geç başvuru yapmanızı istiyor. Yanlış duymadınız, erkenden gelmeyin diyorlar. Standarttı da şu:
  – Eğer gri pasaporttan vize istemeyen bir ülkeye gidecekseniz pasaport müracaatınızı gidiş gününüze 15 gün kalandan önce yapamazsınız.
  – Eğer gri pasaporttan vize isteyen bir ülkeye gidecekseniz de gitmenize 25 gün kalmadan gitmeyin. Daha erken gelen başvuruları bildiğiniz almıyorlar.

  Burada dikkat etmeniz gereken o ülkenin nokta gri pasaporttan vize isteyip istememesi. Örneklemek gerekirse; tüm Schengen ülkelerine gri pasaport vizesiz giriş yapabildiğinden, Fransa’ya gidecekseniz pasaport başvurunuzu gitmeden önceki 15 gün içinde yapabilirsiniz. Ama İngiltere, Amerika gibi bazı ülkeler gri pasaporttan vize istediğinden, Amerika’ya gidecekseniz gitmeden önceki 25 gün içinde başvuru yapabiliyorsunuz.

  4. Pasaport Teslimat


  Başvurunuz onaylanınca Ankara’daki Gölbaşı Pasaport Tanzim Merkezi’nde basılıp, postaya veriliyor. Postanın gönderildiği adresin illa ikamet ettiğiniz yer olması gerekmiyor. İl Nüfus Müdürlüğü’ne pasaport randevunuza gittiğinizde size yollanmasını istediğiniz adresi ve sizin dışınızda birileri teslim alacaksa isim ve T.C. kimlik numarasını soruyorlar.

  Pasaportunuzun, Nüfus Müdürlüğü’ndeki başvuru sırasında belirttiğiniz adrese 5 iş günü içinde ulaşması vaat edilse de genelde çok daha hızlı oluyor.
   Das Verfassen von Kommentare wurde deaktiviert.

  Makale Etiketleri

  Einklappen

  Son Makaleler

  Einklappen

  Lädt...
  X