Ankündigung

Einklappen
Keine Ankündigung bisher.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Einklappen
X
Einklappen
 •  

 • Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

  Almanya Vizesi Nasıl Alınır?Yurt dışı seyahatlerinde en çok tercih edilen ülkelerin başında Almanya gelmektedir. Bu yazımızda sizlere Almanya vize başvurusu nasıl yapılır sorusu hakkında detaylı bilgileri paylaşacağız. Aynı zamanda yazımızın içerisinde Almanya vize başvurusu için gerekli evrakları, Almanya vize başvuru şartları ve İDATA üzerinden Almanya başvurusu nasıl yapılır hakkındaki bilgileri de bulabilirsiniz.

  Almanya’ya seyahat etmeyi düşünenlerin ya da çalışmak için gitmek isteyenlerin en çok merak ettiği soru ”Almanya Vizesi Nasıl Alınır?” sorusudur. Sizi de bu sorunun cevabını arıyorsanız en doğru yerdesiniz.

  Öncelikle Almanya vize başvurusu için seyahat amacınızı belirlemeniz gerekmektedir. Seyahat amacınıza göre yapacağınız Almanya vize başvurusu farklılık gösterir. Örneğin Almanya’ya turist olarak gidecekseniz Almanya turist vizesi ya da Almanya’da 90 günden uzun süre kalacaksanız Almanya Ulusal D tipi vize başvurusu yapılması gerekir. Ayrıca vize başvuru çeşidine göre, toplanması gereken evraklar, başvuru sürecine hazırlık ve vize ücreti de değişmektedir.

  Almanya Vize Çeşitleri

  Öncelikle Almanya vize çeşitleri vize süresine göre farklı tiplerdedir. Almanya vize C ve D tipi olmak üzere 2’ye ayrılır. Almanya’da 90 günden az süreli kalmak için C Tipi Schengen vizesi alınmalıdır. 90 günden fazla Almanya’da kalacak kişiler ise Almanya Ulusal Vize olan D Tipi vizesi vardır.

  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi seyahatiniz öncesinde seyahat amacınızı belirleyerek vize başvurusunda bulunmalısınız. Örneğin;
  • Almanya’da 90 günden az süre kalacaksanız turistik vize başvurusu yapmanız gerekir. Almanya Schengen bölgesinde yer almaktadır. Bu sebeple de turistik seyahat için Almanya Schengen Vizesi başvurusu yapılmalıdır. C Tipi Schengen vize çeşitleri arasında kültürel ve sportif etkinlik vizesi, sağlık ve tedavi vizesi, iş ve fuar vizesi, okul ziyareti vizesi yer almaktadır.
  • Aile/Arkadaş ziyareti vizesi, ticari vize ya da sağlık ve tedavi vizesi için davetiyeli vize başvurusu yapılmalıdır.
  • Almanya çalışma vizesi, aile birleşimi vizesi, Almanya şoför vizesi için D Tipi Ulusal Vize başvurusu yapılmalıdır.
  • Eğitim vizesi için başvuru yapılacak vize tipi süreye göre değişmektedir. 90 günden kısa süreli dil okulu eğitimi için C Tipi vize başvurusu gerekmektedir. 90 günden uzun süreli Erasmus eğitim vizesi için D Tipi Ulusal Vize başvurusu yapılmalıdır.

  Kısacası önceliğiniz yukarıdaki maddeleri dikkate alarak seyahat amacınızı netleştirmek olmalıdır.

  Almanya Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

  Seyahat amacınızı ve vize tipinizi belirledikten sonra sıra geldi Almanya vizesi için gerekli olan evraklar nelerdir sorusunu cevaplandırmaya… Öncelikle vize başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi için gerekli olan evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve tamamlanması gerekmektedir. Almanya vizesi için gerekli olan temel evraklar şu şekildedir;
  • Pasaport
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Otel, uçak ön rezervasyon bilgileri
  • Almanya schengen vize başvuru formu
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Son 3 aya ait banka hesap özeti
  • 18 yaşından küçükler için her iki ebeveynden alınmış muvafakatname
  • Şahsi gelir evrakları
  • Seyahat sigortası

  Ancak seyahatinizin amacına ve vize tipinize göre bu evraklarda farklılık olabilmektedir.

  Almanya Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

  Vize başvurusu için gerekli belgeleri hazırladık. Sıra geldi Almanya vizesi randevusu nasıl alınır sorusunu cevaplandırmaya… Öncelikle bilmeniz gereken randevu işlemlerinizin nereden yapılacağını öğrenmektir. Almanya yetkili vize başvuru merkezi İDATA’dır. Ülkemizin birçok şehrinde IDATA Başvuru merkezleri bulunmaktadır. IDATA merkezine Almanya vize başvurusu için bireysel olarak başvurun.

  Almanya Vizesi Nasıl Alınır ve Sonucun Beklenmesi

  Doğru evrakları hazırladık, randevumuzu aldık ve doğru randevu merkezine belirlenen tarihte gittik. Artık sonuç bekleme aşamasındayız. Vize başvurusu yapacağınız ülke ve vize başvuru çeşidine göre vize sonuçlanma süresi değişmektedir. Ardından vizenizin çıkıp çıkmadığını öğreneceksiniz.
  Letzte Aktualisierung 28.08.2022, 03:26. (admin)
   Das Verfassen von Kommentare wurde deaktiviert.

  Makale Etiketleri

  Einklappen

  Son Makaleler

  Einklappen

  Lädt...
  X