Ankündigung

Einklappen
Keine Ankündigung bisher.

Polonya Vizesi

Einklappen
X
Einklappen
 •  

 • Polonya Vizesi

  Polonya VizesiPolonya Vizesi olarak da bilinen Polonya Schengen vizesi vatandaşlarımız tarafından alınması zorunlu olan izindir. Kısa süreli bir gezi için 180 günde 90 gün kalış hakkı tanır. Eğer D tipi vize başvurusu ise 1 yılla kadar çalışma, eğitim, Erasmus veya aile birleşimi kapsamında ikamet hakkı tanır. Kolay vize vermesi sebebi ile Polonya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok tercih edilen ülkelerdendir.

  Makalemizin devamında Polonya vizesi şartları ve nasıl alınır ile alakalı bilgi verdik. Polonya D tipi vize başvurusu ve Schengen Vizesi aşamalarını adım adım açıklayacağız. Bu adımların içerisinde vize başvuru formu nasıl doldurulur ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda güncel bilgi sahibi olacaksınız.

  Polonya Vizesi için bankada gözükmesi gereken ücret değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple aklınızda birçok soru olduğunu biliyoruz. Polonya Vize başvurusu için parmak izi işlemleri konusunu da değineceğiz. Polonya vizesi kaç günde çıkar birçok misafirimiz tarafından merak edilmesi üzerine makalemize süreci ayrıntılı bilgide eklemeyi ihmal etmedik.

  Polonya vizesi başvurusu için bilmeniz gereken Polonya vize çeşitleri ve bu vizeye nasıl başvuracağınız konusunda daha ayrıntılı makaleleri de daha ayrıntılı bilgi edinmek başlıklara ek link yapıları yerleştirdik. Sizler için hazırlanan makalemizin son bölümünde Polonya Vize retlerinin sebeplerini inceledik. İtiraz süreci hakkında açıklamalarımızı yaparak Polonya konsolosluğu iletişim numarası ile tamamladık. Keyifli okumalar dileriz.Polonya Vizesi Şartları

  Polonya vizesi şartları, genel ve özel şartlar olmak üzere farklılık göstermektedir. Bu şartlar vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için ciddi önem taşımaktadır.

  Polonya vizesi için şartlar;
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Türkiye’ye bağlayıcı sebeplerin delilini sunmak (Göçmenlik riskine karşı),
  • Seyahatinizi finanse edecek gelirlerinizi beyan etmek gerekmektedir,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar için düzenli oturum iznine sahip olmak.

  Yukarıdaki şartlar kişilerin durumu ve seyahatlerine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; Polonya Vizesi için bankada ne kadar para göstermeniz gerektiği konusu kalacağınız süre için doğrudan değişir. Bu değişkenlikler için ayrıca uzman görüşü alarak doğru bir başvuru yapmak olumlu sonuç almak adına çok daha sağlıklı olacaktır.

  Polonya Vizesi Nasıl Alınır?

  Polonya vizesi nasıl alınır sorusunda, yapmanız gereken ilk şey doğru vize başvurusu için vize çeşidinizi tespit etmelisiniz. Çünkü Polonya vizesi çeşitlerine göre uzun süreli ve kısa süreli vizeler olarak 2 ye ayrılmaktadır. Kısa süreli Polonya vizeleri C tipi Schengen Vizeleri kapsamına girmektedir. Uzun süreli Polonya vizeleri ise D tipi Ulusal vize sınıfındadır. Makalemizin devamında bu vize çeşitleri ile alakalı daha ayrıntılı bilgi verilmiştir.

  Polonya Vize türünü belirledikten sonra sırada vize başvurusu için gerekli evrak listesine sahip olmak gelir. Her başvurusu çeşidi için gereken evrak listeleri ilgili ülkelerin konsoloslukları tarafından güncel olarak sağlanmaktadır.

  Randevu günü ve saatinde VFS Global Vize Başvuru Merkezi’nden ya da Polonya Konsolosluğunda hazır bir şekilde eksiksiz evraklarınız ile başvurunuzu tamamlayarak Polonya vizesi alabilirsiniz.

  Polonya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Polonya vize başvurusu için önce evrakları doğru bir şekilde toplamak gerekir. Ardından gerekli Polonya başvuru formu düzgün bir şekilde doldurmak lazımdır. Vize başvuru dosyanız tamamlanması ile hızlı bir şekilde Polonya vize randevusu alınmalıdır. Çünkü randevu süresi ne kadar geç olursa evraklarınız zaman aşıma uğraya bilir ve geçerlilik süresi kaybolabilir. Bu durumda evrakları yeniden toplamak zorunda kalabilir veya Polonya Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilir.

  VFS Vize Başvuru Merkezi ya da Polonya Konsolosluğunun verdiği randevu gününde Parmak izi işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir. Parmak izi ve biyometrik işlemlerine VİS denir. VİS işlemlerinizi gerçekleştirmeniz ardından evraklarınızı teslim ederek Polonya vize başvurusu tamamlanmış olacaktır.

  Polonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

  Polonya vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı vize süresine göre değişkenlik göstermektedir. Polonya schengen vizesi kapsamındaki başvurular 14 günde sonuçlanmaktadır. Polonya D tipi Ulusal Vizesi başvuruları ortalama 8-12 Hafta sonuçlanmaktadır.

  Polonya Vizesi İçin Gereken Evraklar

  Polonya Vizesi için gereken evraklar vize çeşidine göre birbirinden farklıdır. Makalemizin devamında vize çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz. Sizin vize çeşidiniz hangisi ise kendi vize çeşidinizin evraklarını hazırlamanız gerekmektedir. Polonya vizesi için gereken evraklar konusunda genel olarak bilinmesi gerekenler;
  • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti otoritelerince verilmiş özlük belgeleri,
  • Şirket evrakları,
  • Finansal dökümanları ve banka evrakları,
  • Varsa Polonya’dan alınacak davetiye,
  • Biyometrik fotoğraf alınmalıdır. Polonya vizesi için fotoğraf ölçüsü: (3.5-4.5cm) dür.
  • Uzun süreli Polonya Vizesi başvurularında apostil işlemi uygulanmalıdır. Aksi halde belgeleri Polonya Konsoloslukları kabul etmeyecektir.
  Polonya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

  Polonya vizesi ücreti vize çeşidine göre farklılık gösterir. Ayrıca kalmayı planladığınız gün ve vize başvurusu sürecinde talep ettiğiniz vize gün sayısına göre değişir.
  Polonya Schengen Vize Ücreti 2022 91 $
  Polonya Schengen 0-5 Yaş Arası Vize ve Hizmet Ücreti Ücretsiz
  Polonya Schengen 6-12 Yaş Arası Vize Ücreti 50 $
  Polonya D Vize Ücreti 2022 91 $
  VFS Global Vize Başvuru Merkezi Hizmet Ücreti 13,50 €
  Polonya Vizesi Çeşitleri

  Kısa süreli vizeler;

  Polonya Turist Vizesi; Kültürel gezi, festival, konser gibi aktivitelere katılım için gereken vizedir. Turist başvuruları Polonya C tipi Schengen vizesi olarak değerlendirilir. Schengen vizesi 90 günden kısa süreli vizelerdir.

  Polonya Transit Vize; Polonya’dan transit geçecek yolcuların alması gereken izin belgesidir.

  Polonya Ticari ve Fuar Vizesi; Kısa süreli şirketler arası ziyaret ve ortaklıklar için görüşme yapmak için ihtiyaç olan vizedir.

  Turist vize başvuruları için ayrıntılı bilgiyi vize çeşidinizin üzerine tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Başlıklara sizler için link verdik.

  Polonya D tipi vizeler ulusal vize kategorisindedir. D tipi vize nedir sorusu aklınıza geldiğini sıklıkla fark ediyoruz. D tipi Vize; Ulusal vize kategorisindeki 90 gün üzere kalışlar için geçici oturum izni olarak verilen izinlerdir.

  Uzun süreli D tipi Vizeler;

  Polonya Çalışma Vizesi; Polonya’daki bir şirket ile anlaşan ve şirketin personeli olarak çalışmak isteyen kişilerin alması gereken vizedir.

  Polonya Şoför Vizesi; Polonya’da şoför olarak çalışacak kişilerin alması gereken izin belgesidir.

  Polonya Eğitim Vizesi; Eğitimini Polonya’da devam etmek isteyen lisans, yüksek lisans ve üç aydan fazla dil okulu izinleridir.

  Polonya Erasmus Vizesi; Erasmus kapsamında Polonya'da eğitim görecek veya Erasmus+ kapsamında projeye katılacak kişilerin alması gereken vizedir.

  Polonya Vizesi Ret Durumu

  Polonya vize başvurusu ret ile sonuçlanırsa tekrar başvuruda bulunabilir veya ret sonucuna itiraz edebilirsiniz. İtiraz veya yeni başvuru işleminden önce ret sebebinizin ne olduğunu tespit ederek gerekli çalışma ile itiraz maddesin deki açığı kapatarak yeni başvuru veya itiraz edilmesi uygundur.

  Polonya Vizesi Ret Maddeleri

  İşbu karar, aşağıda belirtilen neden veya nedenlerden dolayı alınmıştır:
  1. Sahte / gerçek olmayan / tahrif edilmiş seyahat belgesi ibraz edilmiştir.
  2. Planlanan seyahatin şartları ve amacı gerekçelendirilmemiştir.
  3. Planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
  4. planlanan seyahat süresinin tamamı için veya kaynak ülkeye veya ikamet ülkesine dönüş veya vize için başvuran kişinin kabul edileceği kesin olan üçüncü ülkeye transit yapabilmesi için yeterli maddi kaynaklara yasal yollardan sahip olunduğuna ilişkin kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmemiştir.
  5. içinde bulunulan 180-günlük dönem itibariyle, standart vize veya sınırlı bir bölgede geçerli bir vize ile Üye Devlet topraklarında 90 gün kalınmıştır.
  6. Schengen Bilgi Sistemine (SIS) …………. (üye devletin kısaltılmış adı) tarafından, başvuru sahibine dair giriş yasağı kaydı girilmiştir.
  7. En az bir üye Devlet, başvuru sahibini kamu politikasına veya iç güvenliğe tehdit olarak kabul etmektedir.
  8. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin AB 2016/399 sayılı Tüzüğünün 2/21. Maddesi (Schengen Sınırları Yasası) uyarınca kamu sağlığı için tehlike oluşturduğu kanaatindedir
  9. En az bir üye Devlet, başvuru sahibinin uluslararası ilişkilerine tehdit oluşturduğu kanaatindedir
  10. Planlanan kalışın amacı ve şartlarına ilişkin sunulan gerekçe inandırıcı değildir
  11. ……… ile ilgili (açıklayınız) olarak yapılan açıklamaların güvenirliğine dair makul şüpheler mevcuttur.
  12. Sunulan destekleyici belgelerin güvenilirliği, gerçekliği veya içeriğinin doğruluğuna dair makul şüpheler bulunmaktadır.
  13. Vize geçerlilik süresi dolmadan önce üye devlet topraklarından çıkılacağına dair makul şüpheler bulunmaktadır.
  14. Daha önceden vize talep edemeyerek sınır kapısında vize talep etmeniz gerektiğine dair yeterli kanıt ibraz edilmemiştir.
  15. Planlanan havayolu transit geçişinin amacı ve koşullarına ilişkin gerekçe sunulmamıştır.

  Geçerli ve yeterli sağlık sigortasına sahip olunduğuna ilişkin kanıt ibraz edilmemiştir.

  Polonya Konsolosluğu İletişim Bilgileri

  Polonya Ankara Büyükelçiliği İletişim:
  Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği

  Adres: 06-650 Ankara – Kavaklidere PK-20, Atatürk Bulvarı 241

  Telefon: +90 312 457 20 00

  e-posta: ankara.amb.sekretariat@msz.gov.pl

  Polonya İstanbul Başkonsolosluğu İletişim:

  Adres: Maslak Mah. Eski Büyükdere Cad. No. 7, GİZ 2000 Plaza K. 5, 34485 Sarıyer – İstanbul

  Telefon: +90 212 290 66 30

  e-posta: stambul.kg.konsulat@msz.gov.pl

  Polonya Konsolosluğu Yetki Alanları

  Polonya Konsolosluğu’nun yetki alanları birbirinden farklıdır. Hangi şehirde yaşıyorsanız ilgili yetki alanındaki konsolosluk üzerinden işlemlerinizi sürdürmeniz gerekmektedir. Polonya Konsolosluğu’ndan belirli kota çevresinde vize randevusu alınabilir. Aksi durumlarda doğrudan VFS Global Başvuru Merkezleri’nden vize randevusu işlemleri gerçekleştirilmelidir.

  Polonya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü Yetki Alanı

  Bu konsolosluk bölgesi şunları içerir: Adana, Afyon, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Bartın, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Düzce, Eskişehir, Hatay, İçel (Mersin), Isparta, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Ordu, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Yozgat, Zonguldak.

  Polonya İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Alanı

  Bu konsolosluk bölgesi şunları içerir: Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, İstanbul, Izmir, Iğdır, Izmit (Kocaeli), Kahramanmaraş, Kars, Kilis, Kırklareli, Kütahya, Malatya, Manisa, Muğla, Mardin, Muş, Osmaniye, Rize, Sakarya (Adapazarı), Şanlıurfa, Siirt, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Tekirdağ, Uşak, Yalova, Van.
  Letzte Aktualisierung 28.08.2022, 04:18. (admin)
   Das Verfassen von Kommentare wurde deaktiviert.

  Makale Etiketleri

  Einklappen

  Son Makaleler

  Einklappen

  Lädt...
  X